Havuz Bakımı ve Önemi

0

Yaz mevsimlerinin en keyifli alanlarının başında gelen havuzları temiz ve berrak tutmak hem görsel açıdan hem de sağlık açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Bunun için de elbette yapılması gerekenler vardır ve sağlıklı bir havuz için bunlara maksimum dikkat edilmelidir.
Havuz bakımı yapılırken ilk dikkat edilmesi gerekenlerin başında havuzun kimyasal dengesini sağlamak gelir. Hemen ardından ise havuzda olmaması gereken, istenmeyen kir, partikül ve tozlar temizlenmeli, havuz yabancı maddelerden arındırılmalıdır.

Havuz temizliğinde önemli bir adım olan ilaçlama, rastgele yapılmaz ve ilaçlama işlemi yapılırken son derece hassas ve dikkatli olmak gerek. Çünkü havuza gelişigüzel ilaç atılması ortaya ciddi sorunlar çıkmasına neden olabilir.Bu noktada havuzun kimyasal dengesinin mutlaka korunması gerekmektedir. Bunun için de havuz suyundan sık sık numune alınarak tahlil yapılmalı ve bu sonuçlara göre ilaçlama uygulanmalıdır. Bunlar elbette havuzun rutin bakımı söz konusu olduğunda geçerlidir. Havuzun arızalanması ya da ciddi bir fırtına yaşanması gibi durumlar söz konusu olduğunda havuz suyuna farklı kimyasal maddeler eklenmek zorunda kalınabilir.

pool01

Havuzların yabancı maddelerden arınmasını sağlayan bir filtreleme sistemi vardır ve havuzda bulunan filtrelerin görevi katıları ayıklamak,bununla beraber,suyun sirkülasyonunu sağlamaktır.Havuzun filtreleme sisteminin sağlıklı çalışması için filtrelerin temizliğine dikkat edilmeli, filtre kumu,torbası sık sık temizlenmeli ve periyodik olarak değiştirilmelidir.

Havuz bakımının eksik ya da yanlış yapılması, ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu sebeple özellikle bulaşıcı hastalıkları önleyebilmek için havuz bakımına büyük önem göstermek gerekir.

pool0

Yaz mevsimi ve havuz sezonu bittikten sonra da havuz bakımı için yapılması gerekenler vardır. Kış aylarında havuzu kullanmamanıza rağmen bakımını aksatmamanızı tavsiye ederiz.Bunun için de yapabileceklerinizden ilk akla gelenleri şöyle sıralayabiliriz:

– Açık havuzlar, kış aylarında dolu tutulmalıdır. Böylelikle havuzun yüzeyi,zemini dış etkenlere karşı korunmuş olacaktır.
– Kış aylarında don olayının görüldüğü yerlerde bulunan havuzların iç kaplamalarında suyu emebilen porselen iç kaplamalar kullanılmalıdır.
– Kış aylarında havuzlarının üzerinin uygun kaplama malzemesi ile (branda gibi) kapatılması da olası kazaları engellemek için çok önemlidir.

 

 

Paylaş.