Halı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Halılar, evlerin en önemli dekorasyon öğelerinden bir tanesidir. Seçeceğiniz bir halı ile salonunuzun veya oturma odanızın havasını bir anda değiştirebilir ve halı tercihiniz ile birlikte evinizi çok daha şık gösterebilirsiniz. Halılar, dekorasyonda her daim öne çıkmakta ve tamamlayıcılık görevi görmektedirler. Bu sebeple de evinizi dekore ederken mutlaka halı tercihinde de bulunmalı ve evinizin genel havasına uyum sağlayacak bir halı modeli satın almaya özen göstermelisiniz. Bu sayede halınız ve diğer mobilyalarınız ile birlikte evinizde genel bir uyum yaratabilecek ve evinizin dekorasyon yönünden zenginleşmesini sağlayabilirsiniz. Mevcut halılarınızın yerine yeni halılar satın almayı düşünüyor ancak ne tür modeller alacağınız konusunda karar veremiyorsanız, burada yer alan öneriler sayesinde birbirinden kaliteli halılara ulaşabilir ve evinizi bu halılar ile zenginleştirebilirsiniz.

Halı satın alırken, ilk olarak nasıl bir model istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Sizin için halının hangi özelliğinin ön plana çıkmasının önemli olacağını belirlemeli ve tercihinizi buna uygun şekilde yapmalısınız. Örneğin bir halıda; fiyat, görsellik, halının dokusu veya rengi gibi unsurlardan hangisi sizi cezbediyor ve ön plana çıkıyorsa, evinizi güzelleştirmek için satın alacağınız halıyı bu unsura veya unsurlara uygun olacak şekilde seçmenizin büyük önemi vardır. Birçok kişi için halı tercihinde önemli unsurlardan bir tanesi, halının fiyatı olacaktır. Halılar, fiyatına göre kalite sunacaklardır. Ancak burada önemli olan, kaliteli malzeme ile dokunmuş bir halıyı, uygun fiyata almak olacaktır. Bu sebeple de dilerseniz çeşitli internet siteleri üzerinden fiyat araştırması yapabilir, dilerseniz de halı satışı yapan mağazaları dolaşarak fiyatlar hakkında bilgi edinebilir ve uygun fiyatlı, şık bir halıya sahip olabilirsiniz.

Halılar, dekorasyonu zenginleştiren unsurlar arasında yer almaktadırlar

Halılar, dekorasyonu zenginleştiren unsurlar arasında yer almaktadırlar

Halının Kalitesini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Halının kalitesini ve dolayısıyla fiyatını belirleyen birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlardan en önemlisi hav ağırlığıdır. Bu ağırlık, metrekareye düşen ipliğin ağırlığı ile ölçülmektedir. İpliğin sıklığı ise doğrudan halı kalitesine etki eden bir durumdur. Hav ağırlığı yüksek olan halı modelleri daha uzun ömürlü olacaklar ve bu sebeple de daha ekonomik bir seçim olacaklardır. Bu nedenle de satın almayı düşündüğünüz halının hav ağırlığı hakkında da bilgi edinmeniz büyük önem taşımaktadır.

Halıların fiyatlarını belirleyen bir başka unsur ise halının üretiminde kullanılan elyaf veya ipliktir. Kullanılan elyafın veya ipliğin cinsi, kalitesi gibi unsurlar halının dayanıklılığını etkilemektedir. Kaliteli iplik veya elyaf kullanılarak üretilen halılar, daha uzun ömürlü olacakları gibi kolayca kirlenmeyeceklerdir. Bu sebeple de satın alacağınız halının iplik kalitesi hakkında bilgi edinmenizi tavsiye etmekteyiz.

Halının Nerede Kullanılacağını Belirlemelisiniz

Satın alacağınız bir halının evinizde tam olarak nerede kullanılacağı büyük önem taşımaktadır. Satın alacağınız halıyı evinizin hangi odasında kullanacağınız ve bu odayı aile fertlerinin hangi sıklıkta kullandığı gibi unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra halının oda içerisindeki konumuna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Halının oda girişine hangi uzaklıkta duracağı ve bu bölümün, gün içerisinde güneş ışığına maruz kalıp, kalmaması dikkat etmeniz gereken unsurlar arasındadır. Eğer satın alacağınız halıyı salon gibi evin sıkça kullanılan alanlarında kullanmayı düşünüyorsanız, girişin biraz daha uzağına konumlandırmak, halınızın ömrünü uzatacaktır. Ayrıca, tercih edeceğiniz halının çok açık renkli olmaması da önemlidir. Eğer beyaz tonlarında bir halı satın alıp, bu halıyı evinizin trafiği yüksek olan alanlarından bir tanesinde kullanırsanız, halınız kısa bir sürede yıpranacaktır. Bu sebeple de evinizde sıkça kullanılan yerlerden bir tanesine halı satın almayı düşünüyorsanız, yükse kaliteli iplikten üretilmiş ve koyu tonlarında bir halıdan yana tercih yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Paylaş.