Genç Kız Odası Dekorasyonu

0

Evinizde genç bir kızınız varsa, mutlaka kendine ait bir odası olmalıdır. Kızınızın odasında dekorasyon öğelerini seçerken kesinlikle kendi başınıza karar vermemeli ve kızınızın fikrini mutlaka almalı, dekorasyona birlikte karar vermelisiniz.

Her insan birbirinden farklıdır. Elbette her genç kız da… Kızınızın kişiliğini ve zevklerini mutlaka ciddiye alarak birlikte seçeceğiniz bir genç kız odası, kızınızın ödev yapmak için olduğu kadar, arkadaşlarıyla ve özel olarak geçirdiği zamanlar için ideal bir ortam olacaktır. Bunun için genç kız odası dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır.

Kızınızın Kararına Saygı Gösterin

Genç bir kızın, odasının dekorasyonu ile ilgili tercihleri genel olarak romantik, hayalperest ve zarif detaylarla bezeli olacaktır. Pembe ve beyaz renklerin hakim olduğu dekorasyonla ilgili pek çok parçaya ebeveynin karar verme şansı yoktur ve hatta olmamalıdır. Bu yüzden beğenseniz de beğenmeseniz de kızınızın artık bir birey olduğunu unutmadan, kendi odası ile yaptığı tercihlere saygı duymalısınız. Ancak elbette ebeveynin bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da durması gereken bir yer vardır ve o da genç kızınızın oda dekorasyonu için belirlediğiniz bütçe olmalıdır. Kızınıza, belirlediğiniz bütçeyi aşmamak şartı ile kendi odasının dekorasyonu ile ilgili inisiyatif verebilirsiniz ve vermelisiniz.

Eğer Evde İki Genç Kız Varsa…

İki kızınız varsa ve her ikisi de büyüme döneminde birer genç kız ise, işiniz biraz daha karmaşık olacaktır. Genç kız kardeşler arasındaki en büyük çekişme özel alan ve kılık kıyafet konusunda yaşandığı için kızlarınızın giyim dolaplarını ayırmanız olası çatışmaları engellemek adına doğru bir karar olacaktır.

Pembeler, Morlar, Lilalar…

Genç kız odası dekorasyonlarında genel olarak hayal gücü ve yaratıcılık odaklı pembe renk ile konsantrasyon ve dikkat yoğunlaştırıcı bir etkiye sahip olan mor renk tercih edilmektedir. Genç kız odası dekorasyonunda bu renkler ağırlıklı olarak perde, yatak başı, nevresim gibi detaylarda kullanılmakla beraber, odanın duvar rengi için de seçilebilir. Duvarlar için bu renkler tercih edildiği takdirde, genç kız mobilyaları krem ya da beyaz gibi soft ve pastel renklerden seçilebilir.

Mavi, Sadece Erkekler İçin Midir?

Sakinleştirici etkisi ile bilinen ve genellikle maskülen bir renk olarak kabul edilen mavi, genç kız odalarına çok yakışan ve özellikle ders çalışma ya da kitap okuma gibi bilişsel aktiviteler için son derece uygun bir renktir. Özellikle yatak başlarında mavi kullanılmış olan açık renkli ahşap mobilyalar, genç kız odası dekorasyonları için çok şık bir alternatif olabilir.

Siyah-Beyaz Uyumu

Bir genç kızın odasında siyah-beyaz kombinasyonunu kullanmak size itici hatta kötü görünebilir. Ancak özellikle son dönemlerde ön planda çıkan pop art sanat akımı ile siyah ve beyaz uyumu genç kız odası dekorasyonlarında kendini gösterirken özellikle duvar stickerları, pop art tablolar ve nevresimlerle daha çekici ve modern bir görünüm yaratıyor.

Kızınız kendi zevk ve kişiliğine göre bir oda dekorasyonuna karar verdiğinde dikkat etmenizi tavsiye edebileceğimiz birkaç küçük nokta daha var. Örneğin, kızınızın dolabı için, dolap içi düzenleyiciler kullanmak pratik ve oldukça toparlayıcı bir çözüm olacaktır. Ayrıca odanın zemininde çok büyük bir halı kullanmadan, hem sağlık hem de estetik açıdan daha doğru olması için ortaya sadece dekorasyon amaçlı küçük bir halı yerleştirmenizi öneririz. Bunun yanında, kızınızın odasında pencerelerde çok büyük ve kalın perdeler kullanmanız, odanın yeterince güneş ışığı almasını engelleyeceği için sağlık açısından doğru olmayacaktır.

Sağlık Sağlık Sağlık

Genç kız odası dekorasyonunda üzerinde durmamız gereken bir diğer nokta ise seçilen mobilyaların çok iyi kalitede olmalarıdır. Bu malzemeler kanserojen maddeleri içermemeli. Bu durum özellikle çocuklar için oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu malzemeler aynı zamanda belirli testlerden geçmeli ve sağlık açısından kontrol edilmelidir. Yine mobilyalar seçilirken bir diğer önemli nokta ise mobilya renklerinin çok aşırı şekilde dikkat dağıtıcı ve canlı olmaması. Çünkü bu durumlar dikkat dağıtıcı, uyku geciktirici, konsantrasyon dağıtıcı özellikleri olması sebebiyle bebekler ve gençler için uygun görülmeyen renklerdir. Bu renklerden vazgeçip odanın renklerine daha da uygun ve pastel renkler kullanılmalıdır. Bebek odalarında yine çok fonksiyonlu mobilyaların seçilmesinde fayda görülmektedir. Açılarak genişleyebilen yataklar ya da alt taraflarında oyuncak konulabilecek kısımların olması gibi özelliklerin olması da yine ilerde yaşanılabilecek avantajlardandır. Bebek ve genç odalarının ışıklandırılması da önemlidir. Çok aşırı derecede ki ışıkların, parlak ve kuvvetli şekildeki aydınlatma lambalarının kullanımı yerine soft bir ışıklandırma sisteminin kullanımı daha faydalı olacaktır. Yine çalışma masalarına konulabilecek fazla enerjili olmayan bir okuma lambası ile ışık ihtiyacı karşılanabilir. Çocukların sağlıklı, güvenli, hem de hayal dünyalarını geliştirmeye yönelik olan odaları bu gibi özellikler dikkate alınarak tasarlamak mümkündür. Genç odalarında ise artık aileden ziyade gençlerin elinde olan onların istek ve arzularına göre şekillenen tasarımlar daha çok ön plana çıkmaktadır. Gerek renkleri olsun gerek şekil olarak olsun kendilerinin fikirlerine uyulmasını isterler.

Paylaş.