Evlerde Dış Cephe Aydınlatması

0

Yaşam alanların dış cephe görünümünün sadece gün ışığında değil geceleri de güzel ve estetik olmasını kim istemez? Evlerde dış mekan aydınlatması bu yüzden oldukça önemlidir ve özen gerektirir. Öte yandan dış mekan aydınlatmalarının güvenlik açısından taşıdığı önem de göz ardı edilemez.

Evlerin içleri olduğu kadar dışarıdan görünümüne de genel olarak gösterilen özen dış mekan aydınlatmalarını önemli ve gerekli kılan sebeplerin en başında gelir. Özellikle evlerin bahçesine gösterilen hassasiyet ve verilen emekle ortaya çıkan şık ve temiz görünümün güneş batınca görünmez olması ev sahipleri tarafından pek tercih edilmez. Bu görüntüyü günün yirmi dört saati boyunca yaşatabilmek için ise dış mekan aydınlatmalarını göz önüne alıp doğru tercihler yapmak gerekir.

o1

Tüm bu estetik kaygı ve güzelleştirme çabalarının yanında, geceleri ortaya çıkabilecek ve ansızın karşılaşılabilecek hırsızlık ya da benzeri güvenlik sorunlarını engellemek ya da caydırıcı olmak açısından da evlerin dış cephe aydınlatmaları önem taşır.

Hem zevk hem de bir güvenlik gereği olan dış cephe aydınlatmalarını yaparken ya da yaptırırken elbette dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları şöyle sıralamak mümkündür:

o5

  • Dış cephe aydınlatmaları söz konusu olduğunda her şeyden önce gereksiz enerji kullanımından ve elektrik israfından kaçınmanız gerekir. Aksi halde ciddi masraflarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için de elektrik israfını önleyen dönüştürücüler kullanmak akıllıca olacaktır. Dönüştürücü kullanmak aynı zamanda doğal afetler ya da kötü hava şartlarından etkilenmenizi de engeller.
  • Dış mekan aydınlatmalarında gereğinden fazla ışık kullanmak gözleriniz için de yorucu olacaktır. Bunu engellemek için de direkt aydınlatmalar tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Gereksiz ve bol aydınlatma kullanmak yerine, binanın kör noktalarını aydınlatmak çok daha estetik ve doğru olacaktır.
  • Aydınlatma alternatifleri arasında, dış cephe için en uygun olanlar sensörlü aydınlatmalardır ve özellikle yukarıda sözü edilen kör noktalarda kullanılmak için idealdir.
  • Çimenleri aydınlatmak isterseniz güneş enerjili aydınlatma sistemleri en doğru tercih olacaktır.
  • Söz konusu dış mekan kullanımı olduğu için paslanmayan, yağmur ve rüzgardan etkilenmeyen malzemeler tercih etmeniz, uzun süreli ve şık bir kullanım için gereklidir. Genel olarak tercih edilen malzemeler elektrostatik boyanın kullanıldığı malzemelerdir. Çünkü uzun ömürlü ve dayanıklı olurlar.
  • Güvenlik, dış cephe aydınlatma malzemeleri seçiminde çok önemli bir faktördür. Bunun için de rüzgar ya da fırtına esnasında devrilmeyen, düşmeyen ürünler tercih etmelisiniz.
Paylaş.