Ev Dekorasyonunda Küçük Mekanlara Uygun Çözümler

0

Küçük evlere, küçük salonlara sığmak için neler yapabiliriz? Evimizde ferahlık hissini nasıl oluşturabilir, genişlik algısını nasıl verebiliriz? Gelin, evimizde bunları nasıl gerçekleştirebileceğimize bir bakalım. Aslında küçük alanlara, genişlik ve ferahlık hissi veren uygulamalar yapabilmek küçük mekânlarda, geniş hareket alanları oluşturabilmek için önemli ayrıntıları mekana yerleştirmek ve uygulamak şarttır. Genel olarak alanın her bir metrekaresini doğru renk ve dokularla bütünleştirmek önemlidir. Bu tür uygulamalar yeni yapılan toplu konut projelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Evlerin en çok zaman geçirilen kısımları salonlardır. Salonu dolduran koltuk takımı, yemek masası, televizyon ünitesi, konsol gibi mobilyalar sıkışıklık hissi yaratır. Özellikle küçük salonlarda, büyük ve ağır mobilyalar yerine daha kullanışlı ve portatif, hacimce daha küçük mobilyalar seçmek önemlidir. Küçük salonlar için hazır mobilya tercih edebileceğiniz gibi salona özgü imal edilmiş mobilyalar da yine salonunuza gerekli ferahlık hissini sağlamakta önemli bir adım olacaktır. Ayrıca büyük ve geniş koltuk takımları yerine L koltuk takımı kullanmak, ortaya büyük bir sehpa koymak yerine kenarlarında köşebent bulunan mobilyalar kullanabilirsiniz. Salonda ayaklı abajur ve lambalar yerine tavandan sarkan aplik ve lambalar kullanabilirsiniz. Perdelerinizde karışık renkler yerine, düz renkler tercih etmek; duvarları açık bej, kırık beyaz gibi açık tonlarda ve pastel renklerde boyamak salonunuza genişlik, ferahlık ve büyüklük hissi verecektir.

Küçük evlerde, renk seçimi çok önemlidir. Çünkü genişlik ve ferahlık algısını tavan ve duvar renkleri belirler. Tavan rengi, duvar renginden açık tonlarda olmalıdır. Bu boyama işlemi odalarda büyüklük, genişlik ve ferahlık hissinin oluşmasına yetecektir. Tabii bu renklerle birlikte, kullandığınız mobilyaların renklerinin de uyumlu olması ve salon için yapılan mobilya önerilerinin dikkatle okunmasında fayda vardır.

Küçük mekânların dekorasyonunda geniş, ferah ve büyüklük algısının oluşturulmasında renkler, mobilya seçimi gibi konulardan sonra en büyük kozumuz aynalardır. Aynalar doğru kullanıldığında özellikle küçük ve dar alanlarda en büyük kurtarıcınız olacaktır. Fakat tavanda kullanılan aynalar büyüklük ve derinlik hissi yerine kuşatıcı ve çerçeveleyici bir etki oluşturur. Buna dikkat etmek gerekir.

Küçük evlerde kullanılan aydınlatmalar geniş ve ferahlık algısı oluşturmada önemli diğer ayrıntılardandır. Küçük mekanlarda uygulanabilecek en uygun aydınlatma işlemi, lokal olarak yapılan uygulamalardır. Alandan tasarruf etmek için duvarlara yapacağınız uygulamalar en uygun çözüm olacaktır. Son olarak salon ve odalar için yapacağınız aksesuar seçimleri evinizin geniş, ferah ve aydınlık algısını etkileyecektir. Küçük mekânlarda çok fazla aksesuarlar yerine zarif ve çarpıcı tercihler yaparak evinizin şıklığını artırabilirsiniz.

Paylaş.