Duvar Resimleri ve Dekorasyona Etkileri

0

Evlerimiz  ofislerimiz kişiliğimizi  yansıtan alanlardır. İçinde geçmişimizden içinde bulunduğumuz ana kadar “biz”i görürsünüz. Duvarlardaki renk secimi den tercih ettiğiniz mobilya detaylarına, mobilyalar  üzerinde kullandığınız  aksesuarlara kadar sizsiniz.

Bir yaşam alanını dekore ederken hem kendimizi oraya ait hissetmek için hem de dekorasyona katkısı olması acısından duvar resimlerinden oldukça fazla yararlanılır.  Bunun mantığı sanki ilkokulda resim yapmaya başladığınız zaman uzakta olduğunu bildiğimiz nesneleri çizmemiz gibidir. Yani çizilen nesneler kâğıt üzerinde  bize doğru yaklaştıkça daha büyük, bizden uzaklaştıkça daha küçük bir şekilde kâğıda aktarılır.  Kısaca  perspektif  diye bilinen bu kavram ister yatak odası isterse de yasam odası olsun dekorasyona ve bulunduğunuz alanı nasıl görmek istediğimize farklı  katkılar  sağlar. Geniş ve büyük alanlarda odayı daha sıcak  ve sevimli bir hale dönüştürmek için büyük boyutlu duvar resimleri ve küçük  boyutlu resim çerçeveleri kullanmak çokça  yapılan bir dekorasyon tekniğidir. Benzer şekilde küçük alanlı bir odayı daha ferah ve geniş hissettirmek duvarlara konacak küçük boyutlu  duvar resimleri  ve fotoğraf  çerçeveleriyle mümkün olur. Duvar resimlerine bakarak o odada yasayan kişinin yaşı hakkında, neleri sevdiği, hangi renkten hoşlandığı, hobilerinin neler olabileceği hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Duvarlarında duvar resimleri olarak deniz, balıkçı ya da tekne gibi resimler bulunan   bir oda muhtemelen deniz aşığı biri tarafından kullanılmaktadır. Peki  ya gençlerin odaları? İçlerindeki enerjiyi, kimi zaman bir çiçek resmiyle sanatsal olarak yansıtırlarken kimi zaman da duvar resmi olarak kocaman bir motosikleti tercih ederek gösterirler. Belki de bunların her ikisi de tercihleri değildir. Sevgilileriyle çekilmiş en sevdikleri fotoğrafı teknoloji sayesinde bir tuval üzerine bastırarak odalarının dekorasyonunu sadece ikinsin bir arada olduğu  bir duvar resmine çevirerek tamamlarlar.

Duvar resimleri deyince aklımıza sadece bir tablo ya da çerçeveyle sınırlanmış resimler de gelmemelidir. Bu resimlerin çoğumuzun farklı mekânlarda gördüğü restoran otel ya da sanat galerilerinde karşılaştığı farklı bir türü daha söz konusudur. Evlerin iç mekân duvarlarına uygulanan duvar resimlerinin de dekorasyona ayrı bir hava kattığı açıkça ortadadır. Bu tip duvar resimleri maliyet açısından yüksektir. Bu da ne yazık ki bu tarz uygulamaların çok yaygın olmamasının temel nedenidir. Bir vakit sonra evinizin tekrar boyanması gerektiğinde direk duvara yapılan bu resimlerin üzerlerinin de boyanması gerekeceğinden kaybolacaklardır. Bunu engellemenin en kolay ve daha az masraflı yolu günümüzde çok çeşitli desen tasarımlarıyla karşımıza çıkan duvar kâğıtlarıdır. Evinizin bulunduğu bölgeye, kullanım amacına göre seçebileceğiniz duvar kâğıtları duvar resmi hissini size yaşatır. Örneğin, sokak temalı bir duvar resmi bir bekleme odası ya da bir yaşam odasına konduğunda ortama perspektiften kaynaklı bir derinlik verecek ve küçük bir odayı daha büyükmüş hissi yaşamanıza olanak tanıyacaktır.

Paylaş.