Duvar Kağıdının Tarihçesi

0

Evlerimizi işyerlerimizi süsleyen duvar kağıtlarının geçmişinin yüzlerce yıl öncesine dayandığını biliyor muydunuz? İlk duvar kağıtları deriden yapılıyordu. Tabaklanmış deriler, ev sahibinin zenginliğine göre çeşitli hayvan derilerinden yapılıyordu. Duvarlar deri parçaları ile kaplanmadan önce deriler gümüşlerle süsleniyordu. Ortaya çok ihtişamlı duvarlar çıkıyordu. Avrupa saraylarında çok daha önceleri duvar kağıtları kullanılmasına rağmen  14. Yüzyıl İspanyasından bütün Avrupa’ya yayıldı. Duvar kağıdı süslemeleri, Avrupa’da ahşap çerçevelere girmeye başladı. Uzun bir işleme sürecinden geçen deriler çeşitli madenlerle süslenip tablo gibi duvara asılırdı.

7. yüzyıla gelindiğinde günümüz modern kâğıtların atası sayılan “Dominotlers” üretilmeye başlandı. Bu kağıt İngiltere ve Fransa’daki fabrikalarda seri olarak üretilmeye başlayınca, Avrupa’da birçok eve duvar kağıtları girmeye başladı. 17. Yüzyıl duvar kağıtları tahta baskılarla üretilirdi. Aynı baskı sürekli kullanılır böylece desen devamlılığı sağlanırdı. Fabrikasyon üretilen bu kağıtlar önceleri 45×35 mm ebatlarında üretilmiş ilerleyen yıllarda ise 10,95 mm x 0,56 mm boyutlarında rulo halinde üretilmeye başlanmıştı. Yıllar geçtikçe teknoloji de gelişiyor. Duvar kağıdı üretimi bir sanat halini alıyor, çeşitli yöntemlerle muhteşem duvar kağıtları üretiliyordu. Artık duvar kağıtları altın yaldızlarla süslenmeye başlanmış, el ile boyanmaya ve farklı formlarda üretilmeye başlanmıştı.

Panoroma Duvar Kağıtları

Günümüzde de hala kullanılan panorama modası 300 yıl önce Avrupa’da kullanılıyordu. 32 farklı duvar kâğıdı birleştirilip bir savaş sahnesi ya da bir kır manzarası betimleniyordu.  Avrupa’nın bu şaheser duvar kâğıtları günümüzde Almanya’da Museum Kassel’de sergileniyor. 1830 yılına gelindiğinde dairesel kepçe tekniği geliştirilmiş böylece daimi kağıt imalatı başlamıştı. Buhar makineleri ile çalışan bu fabrikaların yoğun üretimleri dünya üzerinde bir kağıt endüstrisinin oluşmasına neden oldu.  Bu makineler 18 farklı rengi işleyebiliyordu. 19. Yüzyılın sonlarına doğru artık duvar kağıdı kaliteli, sağlam ucuz ve şık bir dekorasyon malzemesi haline geldi.

Barok Ve Rokoko Duvar kağıtları

Avrupa rönesansının izlerini sadece resimde ve mimaride değil duvar kağıtlarında da görmek mümkündür. Duvar kâğıtları çağın sanat akımlarından etkilenmiş harika örnekler ortaya çıkmıştır. Duvar kâğıdı günümüzde modern bir endüstri olsa da eskiden bir sanat türüydü. Bu yüzden resimle yarışamasa bile harika duvar kâğıdı örnekleri günümüzü kadar korunarak gelmiştir. Duvar kağıtlarının insanı cezbeden özellikleri günümüzde de birçok evin duvar kağıdı ile süslenmesine neden olmuştur. Özellikle İstanbul’da duvar kağıdı ile duvarları süsleme düşüncesi 19. Yüzyılın sonlarına kadar uzanır.  Duvar kağıdı daha önce de Türkiye’de görülmüş olsa da 1900’lü yılların başlarında çok iyi bilinen bir dekorasyon ürünü haline geldi. Duvar kağıtlarından hoşlanıyorsanız Modoko koleksiyonundan harika duvar kağıtları ile evinizi süsleyebilirsiniz.

 

Paylaş.