Doğru Mobilyayı Seçmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

0

Evlerimiz bizim huzur bulduğumuz, hayatın stresinden kaçtığımız, sevdiklerimizle vakit geçirip dinlendiğimiz yaşam alanlarımızdır. Günümüz modern toplumunda insanlar evlerinin her köşesine özen gösterip şık ve modern bir duruş elde etmeyi amaçlıyorlar. Kullandığımız mobilyalar da evimizi tamamlayan en büyük unsur olarak karşımıza çıkıyor. Deseni, rengi, biçimi, ebatları mobilya seçimimizi etkileyen unsurlardan bazıları şunlardır

Doğru mobilyayı seçmek neden önemli?

Çoğu kişi aldığı mobilyaları uzun süre kullanmak ister. Bu nedenle kalitesinden, kumaşın cinsine, deseninden işçiliğine birçok şeyi göz önünde bulundurur. Uzmanlara göre doğru mobilyayı seçmek kişinin ev yaşamındaki huzurundan uyuma kalitesine kadar birçok şeyi etkiliyor. Psikolojik açıdan da ferahlık sağlayan bu tercih, bizim evin içinde daha mutlu bir hayat sürmemizi de sağlıyor. Mobilya seçiminde şıklık ve görsellik dışında dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Modern ve konsepte uygun olarak gördüğümüz ya da güzelliğine aldanıp aldığımız mobilyalar zaman içinde birçok problemin çıkmasına neden oluyor.

Doğru mobilya seçimi, nasıl olmalı?

Dayanıklılık: Mobilyanın sahip olduğu malzeme oldukça önemlidir. Malzeme ve işçiliği iyi olan mobilyalar rahatlık ve konforunun yanı sıra uzun ömürlüdür.

Genel değerlendirme: Mobilya satın alırken fiyat, konfor, ev düzenine ve konseptine uygunluk beraber değerlendirilmeli ve buna göre karar verilmelidir.

Ahşap kalitesi: Kullanılan malzemenin cinsi, kalitesi, dayanıklılığı ve sağlamlığı önemlidir. Bu yüzden her mobilyanın hangi ağaçtan yapıldığını ve özelliklerini öğrenin

İlgi ve beklentiler: Evini ve kendi zevklerini iyi bilen kişiler ne istediklerine de doğru karar verirler. Bu yüzden ilk önce neden hoşlandığınızı, ev düzenini belirleyin. Mobilyalar odanın ve evin boyutlarına göre alınmalıdır. Küçük evlerde büyük ebatlı mobilyalar hem çok yer kaplar hem de şık durmaz.

Renk: Kapıların, duvarların ve halı gibi diğer parçaların rengi alacağınız mobilyanın da rengini belirler. Bunları göz önünde bulundurun.

Satış Sonrası: Herkes mobilya alırken elbette onları uzun süre kullanmayı ister; fakat zaman zaman çeşitli sorunlar yaşarız. Bu sorunlar yaşanırken size yardım edecek kaliteli bir servis ağı olup olmaması ileride yaşanacak problemlerin çözümünde önemlidir.

Özel Durumlar: Evde yaşayan kişi sayısı ve özellikleri mobilya alırken birlikte değerlendirilir. Mesela küçük bir çocuğun bulunduğu evlerde daha koyu renk ve çok fazla ayrıntısı olmayan mobilyalar tercih edilebilir. Karanlık bir evde yaşıyorsanız açık renkli mobilyalar tercih edebilirsiniz.

 

Paylaş.