Dekorasyonda Zıt Renkler

0

Yaşadığımız mekânları daha ferah, daha geniş ve daha yaşanabilir hale getirmek renkleri kullanarak mümkündür. Bilmemiz gereken tek şey renkleri nasıl kullanacağımızı bilmektir. Renkler sadece mekanlara ferahlık ve genişlik hissi katmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halimizi de yansıtır. Son yıllarda mekânlara klasik dokunuşlar yapmak yerine çok daha farklı bakış açısı ile birbirine zıt renkler kullanarak, farklı ve çarpıcı dekorasyonlar yapmak, yepyeni dekorasyon anlayışı haline geldi.

Bir mekânda duvar renklerini, mobilyaların rengini seçmeden önce kesinlikle renkleri bilmek ve hangi rengin zıddının hangisi olduğunu bilmek çok önemlidir. Renkleri tanımak için yapmanız gereken ilk şey, bir renk skalasına (renk çarkı) bakmanız olmalıdır. Doğada tek olarak bulunan temel renkler sarı, mavi ve kırmızıdır. Bu renkleri, diğer renkleri karıştırarak elde etmeniz mümkün değildir.

Dekorasyonda zıt renkleri kullanmak için öncelikle renklerin zıddını bilmek gerekir. Temel olarak ana renklerin, zıddı olan renkler, iki ana rengin karışımından elde edilen renklerdir. Sarı rengin zıddı mor, kırmızı ve mavinin karışımından elde edilir. Kırmızı rengin zıddı olan yeşil, mavi ve sarının karışımından ve mavi rengin zıddı olan turuncu ise kırmızı ve sarının karışımından elde edilir.

Zıt renkler doğru kullanıldıklarında mekânlara ferahlık, canlılık ve neşe katarlar. Örneğin sarı renkli bir koltuğun içerisinde kullanılan mor renkli desenler, hem koltuğu olduğundan daha canlı, hem de daha zengin gösterir. Veya yeşil bir portakal ağacının dalları arasından gülümseyen portakallar muhteşem bir görüntü oluşturur. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Burada aslolan şey zıt renkleri doğru kullanmak ve en doğru kontrastı yakalamaktır. Bu nedenle renk çarkını doğru incelemek ve zıt renklerin oluşturduğu kombinasyonları doğru yakalamak gerekir.

Yaşayacağınız mekânlar için renk seçimi yaparken, kullanılacak mekânın hangi amaçla kullanılacağı, mekânın aldığı ışığın miktarı, gün ışığından yararlandığı süreyi ve son olarak da mekanın ışıklandırılmasının nasıl olduğunu bilmek gerekir. Zıt renkleri kullanırken, küçük mekânlarda boğucu renklerden kaçınmak, çok büyük mekânlarda ise aşırı açık ve aydınlık renkleri daha az kullanmak gerekir.

Paylaş.