Dekorasyonda Renk Uyumu

0

Dekorasyon denince akla gelen ilk şey ev mobilyalarını simetrik bir şekilde odaya yerleştirmek, duruşunu düzenlemek ve sabitlemek gibi düşünceler geliyor. Aslında dekorasyon; içinde bulunacağımız yaşam alanını en güzel şekilde bir uyum ve ahenk içinde süslemektir.

Özellikle dekorasyonda renk uyumu demek mobilyaların tek düze aynı renk olması ya da aynı rengin tonlaması olması değildir, aksine çok farklı renkler bir arada tutup renklerin bulunduğu yerle uyum içinde olmasını sağlamaktır.

Örneğin; mobilyalarınız açık renklerde ise pastel renklerde kırtlentler ve ona uyumlu perde ve biblolar ile çok şık bir uyumu yakalayabilirsiniz. Dekorasyonda renk uyumu en çok açık ve koyu renklerin birleşimi ile ortaya çıkar. Evinizin dekorasyonu, göze batmayacak kadar doğal bir o kadar da birbirini tamamlayan kontrast oluşturacak objeler ile süsleyebilirsiniz.

Bayanların gözdesi olan salonların en önemli parçaları güzel seçilmiş bir halı ve biblolardır. Dekorasyonda bu ikisi en iyi şekilde seçtiğinizde kolay bir şekilde salonunuza hava katabilirsiniz. Örneğin; halı ve biblolar arasındaki renk uyumu göze çok hoş gelmektedir.  Biblolardan hoşlanmayan kişiler için küçük saksı çiçekleri ya da canlı gibi görünen renkli yapma çiçekler ufak dokunuşlar ile evlerinde bahar havası estirebilirler.

Uyum sadece mobilya ve aksesuarlarla değil zemin, duvar rengi ve duvar kağıdı ile de yakalanabilir. Örneğin; açık renk zemin ve duvar üzerine koyu renklerde bir mobilya kendini daha güzel gösterecektir. Aynı zamanda koltuk takımının yastıklarında da zemin ve duvar renginde olması hoş bir ayrıntı olacaktır.

Paylaş.