Dekorasyonda Renk : Renkler çok şey anlatır !

0

Uyumsuz renkler insanı kendi evinde mutsuz edebilir.  O yüzden mobilyaların rengi, perde ve duvarların rengi ve evdeki tüm eşyaların birbiriyle olan uyumu son derece önemlidir.  Bazen tek bir aksesuar bile evin tüm havasını değiştirebilir. O yüzden dekorasyon başlı başına bir sanattır.  Evde halıları, duvarı ya da mobilyaları ön plana çıkarmak isteyebilirsiniz.   Ön plana çıkarmak istediğini metaları kapatmamalısınız. Eğer zemini ön plana çıkaracaksanız üzerini mümkün mertebe kapatmamaya çalışmalısınız.

Renk kombinasyonları

Zıt renklerle renk uyumu

Koyu renkli mobilya seviyorsanız evinize aldığınız koyu renkli mobilyaları açık renkli halı ve perdeler ile yumuşatmalısınız. Kahverengi bir köşe koltuğu kahverengi marley zeminler kullanıyorsanız beyaz perdeler ver beyaz bir halı ile evinizdeki renk uyumunu sağlayabilirsiniz.

Yakın renklerle renk uyumu

Evinizi bir rengin farklı tonları ile kombin edecekseniz geçişli renkler olmasına özen gösermeniz gerekir. Tüm ev baştaş aşağı simsiyah ya da masmavi olmamalıdır. Bu şekilde uyum yakalamış olmazsınız. Ancak mavi rengin tonlarını kullanırsanız -açıktan koyuya olacak- şekilde çok başarılı bir uyum yakalarsınız. Ayrıca tek renk kullanacaksanız, evin içinde küçük aksesuarları zıt renk yapabilirsiniz. Tüm ev ve mobilyalar mavi tonlardaysa iki küçük kırlenti krem yapabilirsiniz.  Yine mobilyaların koyu perde ve halının açık tonlarda olmasına dikkat etmelisiniz.

Açık renkler

Eğer frah ve genişlik hissi veren bir ev arzuluyorsanız. Krem beyaz vb açık tonları kullanabilirsiniz. Tüm evin beyaz tonlarda olmasında sakınca yok! Ancak abajur, masa, tablo vb detaylarda bordo renkler ya da zevkinize uygun koyu renkler kullanabilirsiniz. Bu küçük değişiklikler hem evinizdeki ferahlığı  kaçırmaz hem de evin içine hareket katar.

Koyu Renk Zemin

Eğer koyu renkli bir zemininiz varsa bu iş yeri ya da ev olabilir kesinlikle açık renkli mobilyalar tercih etmelisiniz. Koyu renk üzerine açık renkler, ortamdaki sıkıntı hissini hafifletir.

Püf Noktası: Renk uyumu konusunda en çok dikkat etmeniz gereken husus geçişli renkler kullanmanız ve perde ile zeminin renginin mobilyalara uyumunun sağlanması olmalıdır. Mobilyalar ya zıt renklerde olmalıdır. Ya da yakın tonlarda olmalıdır. Pastel renklerden kaçının. Pastel renkler hem sıkıcı hem de hissiz renklerdir.

 

Paylaş.