Dekorasyonda Renk Kullanımı

0

Sade dekorasyonun temelinde nötr renkler yatar. Beyaz, kahve, siyah, gri, bej renkler nötr renklerdir. Tabi odada az eşya olması da dekorasyonda sadeliğin olmazsa olmazlarındandır. Sade dekorasyonun en büyük şikâyeti, sade dekore edilen odanın sıkıcı ve tekdüze gibi görünmesidir. Fakat bu şikâyetlerin önüne geçmek aslında dekorasyonda renk kullanımı ile mümkündür.

Sade döşenen salonda açık renklerin ve deseni olmayan kumaşlar kullanılmak oldukça yaygındır. Renkli desenler hareketli bir görünüme sahip olduğu için, sade döşenmiş bir odada / salonda halı ya da duvarda salonu biraz hareketlendirip canlandıracak desenlere sahip objeler kullanmak, tekdüzeliği bozacaktır. Az da olsa desenli ve renkli aksesuarlar kullanmak salona / odaya hareket duygusu katacaktır.

Sade dekorasyonda bej renk kullanıldığında ilk başta çok istekle bu rengi kullanan ev sahibi sonradan tam bir hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Fakat hatırdan çıkarılan konu ise bej ve kahverengini canlandırıp hareket katmak çok da zor değil. Örneğin renkli bir sehpa, renkli bir tablo veya halı bu işi rahatlıkla görebilir. Bej ve kahverengini hareketlendirmek için hardal sarısını, yeşilin tonlarını, şarap kırmızısını veya türkuazı kullanabilirsiniz.

Aslında sade dekore deyince akla hep açık renkler geliyor. Ama unutmayın koyu renklerle de sade dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Fakat koyu renk kullanmadan önce bilmeniz gereken konu, koyu renkleri kullanacağınız oda / salonun ne kadar ışyık aldığı ve ne kadar aydınlık olduğudur. Eğer oda / salon iyi ışık almıyorsa koyu renklerle yapacağınız sade dekorasyon odayı / salonu daha da karanlık ve kasvetli gösterecektir. Bu durumda açık renk duvar kağıdı veya boyası ile duruma eşitlik getirebilirsiniz.

Türkuaz renginden açık renk mobilyaları ve duvarları hareketlendirip canlandırmak için yararlanabiliriz. Fakat bazen bu renk çok iddialı görünebilir. Bu rengin yerine mavinin tonlarını da kullanabilirsiniz.

Gri kullanacaksanız biraz düşünmelisiniz. Çünkü gri biraz zor bir renktir ve dekore ettiğiniz oda / salonu sıkıcı ve demode gösterebilir. Gri kullanıyorsanız mutlaka kırmızı ve siyah da kullanmalı ve odaya/ salona hareket katmalısınız.

Dekorasyonda, duvar boyaları içinde, en çok korkulan ve kullanılmaktan kaçınılan koyu renklerle yapılan uygulamaları görünce, ortaya çıkan sonuçlar çok etkileyici olabiliyor. Burada duvarın birini koyu, diğerlerini açık renk boyayarak ortamı hareketlendirip kontrasttan faydalanabiliriz. Ayrıca koyu renk duvara, açık renkli bir tablo asarak, koyuluğu biraz daha açabiliriz.

Paylaş.