Dekorasyonda Halının Önemi

0

Evimiz, hayatın içerisinde kendimizi en çok rahat ettiğimiz huzur mekanımız. İnsan, yaşadığı yer neresi ise otomatik olarak oradan keyif almaya ihtiyaçlı bir varlık zaten. Ufak olsun, büyük olsun; bahçeli olsun, bahçesiz olsun; havuzlu olsun, havuzsuz olsun. Aslında insanın kendini iyi hissetmesini; evinin ne şekilde olduğu değil, bulunduğu yaşam alanına kendinden bir şeyler katması, kendi duygu ve düşünceleriyle yaşadığı mekana dokunması sağlıyor. Yaşanılan ev insanın kendi zevkiyle bütünleşiyor ve insanın kendini en çok rahat hissettiği, yaşanılanların sindiği ve aromatikleştirdiği bir mekan kavramı ortaya çıkıyor.

Bu huzurlu yaşam alanı aslında süslenmeyi bekleyen bir kadın gibi. Süslendikçe, bakıldıkça ve ona değerli olduğunu hissettirdikçe enerjisini de ortama pozitif bir şekilde veriyor. Oturma odası, yatak odası, konuk odası, mutfak, banyo  ve her evin ruhuna göre değişen küçük yaşam alanlarının birleşiminden ortaya çıkan ruhu kocaman bir hayat alanını, süslendikçe güzelleşiyor. Koltuklar, masalar, sandalyeler, dolaplar, giysi dolapları, kitaplıklar, vitrinler ve  saymakla bitiremeyeceğimiz evin güzellik malzemeleri… Bunların hepsi eve yapılan doğal makyajın kalıcı güzellikleri halini alıyor.

Bu huzur veren güzelliğe katkısı olan evimizin dekorasyonunun en nadide parçalarından bir tanesi; evimizin neredeyse her odasında bulunan, zamanımızın büyük çoğunluğunda ayaklarımızı gezdirdiğimiz  yumuşacık, kimi zaman biz farkında olmadan ayaklarımıza masaj etkisi yaratan yer halıları… Kimi zaman desenli kimi zaman sadece renklerle donatılmış halılar kadının yüzündeki kaşlar gibi kesinlikle. Bir insanın yüzü ne kadar güzel olursa olsun… Kaşların ifadesi nasıl ki yüzün simasını değiştiriyorsa, halılar da dekorasyonun kaşları niteliğindedir.

Ev dekorasyonunuza uygun halı seçerken, kulağınıza küpe olması gereken 3 güzellik kuralı vardır.

1. Ev dekorasyonuz genel anlamda desenli ise halınızı desensiz ve daha sade modeller seçin.

2.Ev dekorasyonunuz sade ise halınızı seçerken desenli modellere doğru geçiş yapabilirsiniz.

3. Odanıza hakim olan renkleri baz aldığınızda, halınızda seçeceğiniz renkler, odanıza hakim renklerin tamamlayıcıları olmalıdır.

Peki, evinizin yüz kişiliğini oluşturan halılarda ne tarz modeller tercih edilebilir bir bakalım…

Kilim deseni sevenlere…

1Pembe ve yeşilin uyumu…

2Baklava desenli halılar favorim diyenlere…

3Çiçeklerin sütlü kahve rengiyle dansı…

4

Mavi bahçesi…

5Sade desenlerden vazgeçmeyenlere…

6

Hem zevkli olsun hem desenli olsun diyenlere…

8ad853109Evinin içinde ebruli sanatı hissetmek isteyenlere…

26addc183Kahve ve krem tonlarından vazgeçemeyenlere…

739f88027Hem otantik hem de şık olsun diyenlere…

762196d9bMavinin ferahlığına kendini bırakmak isteyenlere…

c45942167

Geometrik ve net dokunuşları sevenlere…

dc7b2f6e9

Paylaş.