Dekorasyonda Duvar Renklerinin Önemi

0

Dekorasyonda duvar rengi denince akla ilk gelen halı ve mobilyalar ile uyumu konuşulmaktadır. Ancak gerçek bir dekorasyondan bahsedildiğinde duvar renklerinin çok daha farklı açıklamaları olduğunu görüyoruz. Elbette ki mobilya, halı, perde hatta aksesuarla bile göz önünde bulundurularak renge karar verilmedir. Ancak bundan daha önemli olan sebep hangi oda ve nasıl kullanılacağıdır. Doğru seçilen bir renk odaya ışık katmakla birlikte daha büyük, ferah ve geniş göstermektedir. Bunun ,çin renkler konusu çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Salonumuzu ele alırsak olduğundan daha ferah ve büyük görünmesi için mavi, yeşil gibi huzuru çağrıştıran renkler tercih edilmelidir. Denizin maviliği, ormanların yeşilliği olumlu bir psikolojik etki yapacağı için bu renkler genelde oturma odası ve salonlarda tercih edilmelidir. Duvarlar bu renklerde olunca haliyle ona uygun renklerde mobilya seçimi yapılacaktır. Ancak bir başka unsur ise duvar renginin daha çok öne çıkması için tavanı açık renkte senkronize etmek gerekmektedir. Duvarlar ile aynı renkte bir tavan kesinlikle tercih edilmemelidir. Aksı takdirde renk dinlendirici ve huzur verici olmak yerine ortamı boğan bir hal alabilir.

Yatak odaklarına bakıldığında genelde şikayet edilen konu güneş ışığı almaması ve küçüklüdür; ancak ışığın doğru şekilde yansıtılması ile daha geniş görünmesi ve aydınlık olması yine renklerin elindedir. Yatak odalarının vazgeçilmez renkleri bej, krem, sarı tonları gibi açık kum renkleridir. Bunun sebebi ortama daha sıcak bir hava katması, aydınlık olması ve dinlendirici olması için tercih edilmektedir. Duvar renkleri bu şekilde olduğunda şüphesiz mobilya ve yatak örtüsü de bu renklere uygun olacağı için açık renklerde tercih edilecektir. Örneğin beyaz ve gümüş detaylı yatak örtüleri odaya ışıltı katmak için sıkça tercih edilen renklerdir. Mobilya takımı gri, siyah gibi koyu renklerde olsa bile bu şekilde ince detaylarla odanıza hoş bir hava katabilirsiniz.

Evin en önemli yeri mutfaklarda ise renk konusunda işler oldukça değişmekte, uzmanların ve mimarların önerisi kırmızı, turuncu ve sarı gibi renklerdir. Bu renkleri tavsiye etmelerinin sebebi enerji verici, iştah açıcı ve ortamın çekici kılınmasıdır. Genel itibariyle bakıldığında bayanların en çok beğendiği ve tercih ettiği, göze hoş gelen mutfaklar bu renklerde olduğu gözlemleniyor.

Paylaş.