Dekorasyon ve Mobilyalarda Toksik Maddeler ve Kanser

0

Kan kanserine (lösemi) yakalanan çocukların yaşadıkları yerler araştırıldığında, buralarda yüksek oranda formaldehite rastlanmıştır. Formaldehit, özellikle mobilya ve parkelerde yüksek oranda bulunmaktadır. Ayrıca granitlerde bulunan radon maddesi ile de uzun süre temas halinde olduğunda akciğer kanserine sebep olmaktadır. Ayrıca bazı cilalar; maruz kalındığında kusma, sebepsiz yorgunluk, kadınlarda adet düzensizliği ve kansere yol açmaktadır.

Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde kullandığımız mobilyaları seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Mobilya

İsterseniz mağazadan alın, isterseniz ısmarlama yaptırın mobilyanızın üretiminde kullanılan malzemeleri bilmelisiniz. Ayrıca mobilya alırken organik kumaş ve dolgu maddeleri kullanılan, ahşap doğramalardan üretilmiş mobilyaları tercih ederek riskleri en aza indirebilirsiniz. Unutmayın Sunta ve MDF üretilirken kullanılan yapıştırıcıların içinde bol miktarda formaldehit bulunur. Burada dikkat etmeniz gereken konu üzerinde E1 yazan ürünlerin içerisinde Avrupa Standartlarına uygun yapıştırıcı kullanılmış olmasıdır. Mobilyaların su bazlı ve kurşunsuz boyalarla boyanmış olmasına dikkat edin.

Duvar Kağıtları

Duvar kâğıtları 4 farklı çeşitten oluşur. Bunların içinde en sağlıklı olanları doğal duvar kâğıtlarıdır. Uygulanması, temizlenmesi ve muhafazası biraz zor olsa da çok sağlıklıdır. En sağlıksız olanları ise Vinyl olanlarıdır.

Laminat Parke

Parkelerde formaldehit kullanımı arttıkça maliyet düşer. Bu nedenle parke alırken çok dikkat etmek gerekir. Dünya Sağlık Örgütü üretiminde formaldehit kullanılmayan parkelerin üzerinde sağlıksız madde içermez anlamına gelen MAVİ MELEK AMBLEMİ’nin kullanılmasına müsaade etmektedir. Ayrıca parkelerin içindeki ağaç oranı da önemlidir. Ağaç oranı ne kadar yüksekse parke o kadar sağlıklı demektir.

Granit

Bu konuda en başta size tavsiyem yurt dışından ithal edilen granitler radyasyon testinden geçmedikleri için kesinlikle yerli üretim granit kullanmanızdır. Yalnız satın alırken test edilip edilmediğini sorun. 30 bekereli (ölçüm birimi) geçmemişse sağlıklıdır. Ayrıca kırmızı, pembe ve mor renkli granitlerde radon miktarı daha fazladır. Ayrıca Red balmoral taşından da uzak durmanızı tavsiye ederim. Bu taşın yaydığı radon gazı uçmaz ve bir yerde birikip kalır. Radon gazı sigara içmeyenlerin akciğer kanseri sebeplerinde 1. sıradadır.

Mermer

Evinizde kullanacağınız mermerin Afyon mermeri olmasına dikkat edin. En sağlıklı mermerler Afyon’da üretilmektedir. Mermerin içinde yüksek oranda kalsiyum bikarbonat, magnezyum karbonat, silisyum dioksit ve renk veren değişik metal oksitleri bulunur.

Laminat Tezgah

Bizce mutfaklarda en son kullanılması gereken üründür. Kolay çizilen ve yanabilen bu ürünün içinde çok yüksek miktarlarda yapıştırıcı bulunmaktadır.

Halı    

Halıların kanser gelişiminde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Özellikle halıların altına koyulan ve kaymayı engelleyen kaplamaların içerisinde amyant gibi öldürücü maddelerin bulunduğu, temas halinde mezotelyom kanserinin (akciğer zarı ve karın kası kanseri) gelişme riskinin bulunduğu belirtilmektedir.

Boyalar

Evlerimizdeki belki de en büyük tehlikelerden birisi boyalardır. Evlerin boyasında su bazlı boyalar tercih edilmelidir. Mümkün olduğu kadar az kimyasal kullanılmalıdır. Özellikle bebek odalarında boya yerine doğal duvar kağıdı tercih edilmelidir.

Enerji Tasarruflu Ampul

Yapılan araştırmalar neticesinde tasarruflu ampullerin içinde bulunan kurşun ve cıva nedeni ile melatonin hormonunun salgılanmasını düşürdüğü, bunun da meme ve prostat kanserine sebep olduğu bilim adamlarınca söylenmektedir.

PVC

PVC’nin bileşeninde cıva, kadmiyum, dioxin, hidroklorik asit, vinyl klorid, kurşun gibi kanserojen maddeler bulunmaktadır. PVC’nin geridönüşümü mümkün değildir, doğayı kirletir ve doğada kaybolmaz. Aynı zamanda evdeki hava sirkülâsyonunu engeller. Pencereler için en iyi çözüm ahşap pencerelerdir.

Biz Modoko olarak tüm ürünlerimizi CE belgeli materyallerden üretiyoruz. Bu konudaki hassasiyetimizin de müşterilerimiz tarafından bilinmesini istiyoruz.

Paylaş.