Banyolar Nasıl Dekore Edilmelidir?

0

Banyolar, evlerimizin temel öğelerinden bir tanesidir. Bu sebeple de ev dekorasyonu ile doğrudan ilişkilidirler. Banyolarınızı pek çok farklı dekorasyon öğesi ile zenginleştirebilir ve evinizin genel havasına ayak uydurmasını sağlayarak, evinizde genel anlamda bir dekorasyon uyumu yaratabilirsiniz. “Peki, banyoları dekore ederken nelere dikkat edilmeli?” bu sorunun cevabı ise yazımızın devamında.

Evinizin Genel Dekorasyonunu Göz Önünde Bulundurun

Banyonuzu dekore ederken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey, banyonuzun dekorasyonunun, evinizin geri kalanı ile uyumlu olmasıdır. Örneğin, evinizin genelinde nostaljik tasarım öğeleri yer alıyor ve eviniz genel anlamda bir nostalji havası barındırıyorsa, banyonuzu nostaljik öğeler ile zenginleştirmediğiniz taktirde, banyonuz başka bir evin banyosu gibi olacak ve bu durum evinizin genel dekorasyon havasını doğrudan olumsuz olarak etkileyecektir. Bu sebeple de banyonuzu dekore ederken veya mevcut dekorasyonu zenginleştirirken, mutlaka evinizin genel dekorasyonunu göz önünde bulundurarak hareket etmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede göze hoş gelen bir banyo dekorasyonuna sahip olabilecek ve evinizi güzelleştirme şansına erişebileceksiniz.

Yenilikçi bir banyo dekorasyon örneği

Yenilikçi bir banyo dekorasyon örneği

Banyolar İçin Yenilikçi Dekorasyon Önerileri

Banyolarda genel olarak fayanslar tercih edilmektedir. Ancak siz, farklı ve yenilikçi bir hava yaratmak istiyorsanız, banyonuzda bir duvarı, boydan boya bir aynaya ayırabilirsiniz. Bu sayede hem işlevsel, hem de dekorasyon açısından zengin bir banyoya sahip olmanın ilk adımını atmış olacaksınız. Duvarda yer alacak olan bu ayna, banyonuzun olduğundan daha geniş ve ferah gözükmesini de sağlayacaktır. Ancak duvarda boydan boya bir aynanın yer alıyor olması, temizlik konusunda size biraz zorluk çıkaracaktır. Bu sebeple de duvarınızı ayna ile kaplatmadan önce, bu durumu da göz önünde bulundurmanızı önermekteyiz. Bir başka yenilikçi dekorasyon öğesi ise, banyonuzda yer alan havluları koymak için bir askı kullanmak yerine, merdiven gibi dekoratif ve işlevsel bir eşya kullanabilir ve havlular ile birlikte birkaç küçük dekoratif eşyayı buraya yerleştirerek, banyonuzun olduğundan çok daha şık gözükmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, merdivende yer alan havlularınızı şekilli bir biçimde katlayarak, uzaktan bakıldığında şık bir görüntü oluşturmalarını sağlayabilirsiniz. Bunların haricinde ise genel anlamda banyonuzda sıradan, sıkıcı renklerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Örneğin kırmızı rengi, son dönemlerde pek çok evin banyosunu süslemekte ve oldukça şık bir görünüm kazandırmaktadır. Dilerseniz, banyonuzu kırmızı gibi canlı ve farklı bir renge boyayarak, evinizin genel havasını geliştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Aydınlatmaya Dikkat Edilmeli

Aydınlatma, banyoların ferah gözükmesi açısından önem taşıyan bir dekorasyon unsurudur. Bu nedenle de özellikle lavabonun üst kısımlarına, yeterli düzeyde ışık verebilecek ve yönü ayarlanabilen aydınlatma çözümlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede yumuşak bir ışık ile, banyonuzun daha klas gözükmesini sağlayabileceksiniz. Dilerseniz, burada mumlar da kullanarak bu hoş havayı destekleyebilirsiniz. Bir başka öneri ise banyo raflarıdır. Banyoda kullandığınız eşyaların ortalıkta kötü bir görüntü oluşturmamasını sağlamak için saklama dolapları ve pratik raflar kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede, banyonuzda kullanacağınız pek çok eşyayı bu dolabın içerisine yerleştirerek, banyonuzda daha derli toplu bir hava yakalayabilirsiniz. Bu tür dolaplar ve raflar, hem pratik hem de oldukça işlevseldirler. Banyonuzun genel dekorasyonuna uyumlu renkte ve tasarımdaki bir dolap ile banyonuzu zenginleştirebilirsiniz. Banyo dekorasyonunda kaliteyi yakalamanın kilit noktası, sıradanlıktan uzaklaşmaktır. Ne kadar sıradanlıktan uzaklaşıp, yeni şeyler denerseniz, o denli şık bir dekorasyona sahip olma şansınızı artırabilirsiniz. Burada yer alan ve sizlere sunulan öneriler doğrultusunda, evinizin banyosunu zenginleştirebilir ve oldukça şık bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Banyoda yerleşim planı nasıl olmalı?

Aşağıdaki video da ise ünlü mimar Selim Yuhay fikirleri ile size yardımcı olabilir.

Paylaş.