Banyo Dekorasyonunda Küvet ve Jakuzi Seçimi

0

Banyo, çok uzun zamandır, sadece rutin kişisel temizliğin yapıldığı bir alan olmanın çok ötesinde anlamlar taşıyor. Çok yoğun ve yorgun geçen bir günün ardından, banyolar günün tüm kalıntılarından arınılan ve adeta kişisel rehabilitasyon sağlayan bir mekan olarak gittikçe önem kazanmaktadır. Kazandığı bu önem ve banyo dekorasyonlarında her geçen gün ortaya çıkan teknoloji ve yenilikler ile banyolar evlerin yaşayan, canlı bir alanları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Banyoların, kısa zaman içinde yaşadığı değişim ve gelişim göz önüne alındığında, son derece estetik ve şık alternatifleri görüyoruz. Çünkü banyolar, uzun dekorasyonları üzerinde çalışılan ve evlerin yapısı içinde “prestij” gözüyle bakılan alanların başında geliyor.

Banyo Dekorasyonu Denildiğinde

Banyo dekorasyonu denildiğinde akla ilk gelenlerin başında lavabolar, banyo dolapları, yer ve duvar döşemeleri ile banyo tekstili olsa da banyolarda dekorasyonun en göz alıcı ve en kritik kararı elbette küvet ve jakuzilerdir. Hayata kısa bir mola verdiğinizde ya da kendinizi dinlendirmek ve hatta şımartmak için küçük kaçamaklara ihtiyaç duyduğunuzda, banyonuz imdadınıza yetişebilir. Evinizde böyle bir konfor ve kaçış alanına sahip olmak da günün stresini atmanızı sağladığı için size kesinlikle iyi gelecektir.

Eğer yeni bir ev yaptırıyor ya da banyonuzu yeniliyorsanız, yapacağınız küvet ve jakuzi seçimlerinde dikkat etmeniz gereke bazı noktalar vardır. Şimdi bunlara bir göz atalım:

–          İlk olarak elbette bir küvet mi yoksa jakuzi mi istediğinizi düşünmeli ve buna karar vermelisiniz. Eğer masaj istemiyorsanız klasik bir küvet almak sizin için en doğru karar olabilir. Ancak şifalı bir kür, bir tedavi yöntemi olan balneoterapi istiyorsanız, kesinlikle hava püskürtmeli jakuzi modellerini gözden geçirmelisiniz. Hava püskürtmeli bir jakuzi tercih ettiğinizde aynı zamanda genel masaj da yaptırabilirsiniz.

–          Jakuzi veya küvet seçiminde kullanılan malzeme de büyük önem taşımaktadır. En yaygın kullanılan malzemeler arasında çelik, emaye, akrilik ve döküm emayedir. Kullanım kolaylığı açısından en iyi tercih emayedir. Çünkü emaye hem ısıyı korur hem de uzun zaman boyunca kalitesini…

jakuzi

–          Küvet seçiminde elbette bir diğer önemli nokta da küvetin formu yani şeklidir. Yuvarlak bir küvet seçmek çok fazla yer kaybına neden olacağı için doğru bir karar olmayabilir. Ayrıca yuvarlak küveti doldurmak çok fazla su sarfiyatını da beraberinde getirir. Asimetrik küvetler, banyoda alan darlığı söz konusu ise işe yarayabilirler. Dikdörtgen küvetler ise alışılmış, klasik küvet formu olarak banyolardaki yerini alır.

–          Küvet ve jakuziniz için satın alma kararı vermeden önce , mutlaka şunu sorun: “Çalışırken gürültü yapıyor mu?” ve satın alacağınız ürünün motorlarını da mutlaka kontrol edin.

–          Satın aldığınız ürünü evinizde ilk kez çalıştırdığınızda sıvı halde pas çıkışı olduğunu gözlemleyebilirsiniz, endişe etmeyin. Uzun süre beklemiş olan bir ürünün metal aksamında biraz paslanma olması normaldir ve bu sıvının kaynağı da budur. Ancak bu durum tekrarladığı takdirde, mutlaka satın aldığınız yerle görüşmenizi tavsiye ederiz.

–          Küvet ve jakuzinizi her kullanımdan sonra temizlemek, kir birikmesini engelleyeceği için gereklidir. Ancak yine de belli periyotlarda çamaşır suyunu suyla karıştırarak küçük bir temizlik yapmanızda fayda vardır.

Paylaş.