Bahçelerde Fıskiye Kullanımı

0

Su, insanlar tarafından eski çağlardan bu yana çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Yaşam kaynağıdır. Hijyen durumunda kullanılır, tarımsal faaliyetlerde kullanılır vs. Suyun toplumların gelişmesinde çok faydası olmuştur. Tarımın gelişmesinde en büyük faktör sudur. Yani sulama işlemi eski çağlardan beri var olan bir durumdur. Günümüzde de sulama işlemleri fıskiye veya hortumlarla çok rahat yapılmaktadır. Fıskiye, suyu yukarı veya yanlara doğru fışkırtmak suretiyle bitkileri sulayan veya süs amaçlı olarak süs havuzlarında kullanılan bir araçtır. Sulama işlemi sadece tarımda değil, bahçe sanatlarında da önemli bir yere sahiptir. Bu nedenlerle suyun doğru yönlendirilmesine ve kullanımına dikkat etmek gerekir. Suyun yönlendirilmesi fıskiyelerle çok rahat olmaktadır. Bu nedenle de günümüzde bahçe ve tarım işlerinde sıklıkla kullanılan bir alettir. Kullanımı da oldukça pratik ve rahattır. Tek yapmanız gereken hortumu fıskiyeye takıp suyu açmak. Sulama işlemini fıskiye bu noktadan itibaren kendisi yapmaktadır.

Fıskiye çeşitleri kullanım yerine ve amacına göre değişmektedir. Çok fazla çeşidi olan bu fıskiyeler amacına göre farklı yerlerde kullanılmaktadır. Süs için kullanılan fıskiyelerde çeşit oldukça fazladır. Yarım su küresi fıskiyeleri, su jeti fıskiyeleri, sis efektli fıskiye sistemleri, figürlü, misinalı fıskiye sistemleri, dubalı yüzer fıskiyeler, su kozası fıskiyeleri, tam su küresi fıskiyeleri gibi birçok örneği vardır. Bahçe alanında kullanılan fıskiyeler de oldukça kullanışlı ve çeşitlidir. Yeşil alanları sulamada otomatik sulama sistemleri vardır. Örneğin fıskiyeyi monte ettikten sonra vanayı açmanız yeterli. Çünkü bilgisayara bağlı olan sistemler, size ihtiyaç duyulmadan otomatik olarak bahçenizi sulayacaktır. Bu şekilde çalışan fıskiyeler bahçeyi kullanmanızda bir engel teşkil etmez. Özellikle yer altına monte edilen fıskiye tercihleri, etrafa su sıçratmadan yüzey üzerinden bir sulama sağlar. Fıskiye tipine göre seçim yapılacaksa önünüze şu seçenekler çıkacaktır: geniş, titreşen, dairesel gibi. Fıskiyelerden bazıları toprağa saplanabilen sivri bir kısma sahiptir. Bazılarını ise öylece sulama yüzeyine indirebilmekteyiz. Seçeceğimiz fıskiye, geniş mi yoksa dar bir alanda kullanıp kullanmayacağımıza göre de değişir. Geniş alanda kullanılan fıskiyeler daha büyüktür, sulayacağımız alana göre(geniş veya dar) ayarlanabilen aparatı vardır. Örneğin mesafe ayarı 5 ila 12 metre arasında olan bir fıskiyeyle, 75 ila 450 metrekare kadar bir alan sulanabilir. Salınımlı yağmurlama sistemi olan fıskiyeler, bahçenizde göllenme oluşmasını engeller. Yüksek bitkileri sulamada önemli iş görür. Dairesel fıskiyeler ise hemen her yerde kullanılabilir. Eğimli ve düz olmayan zeminlerde, eğer toprağa saplanabilen kısımları varsa rahatlıkla kullanılabilir.

Fıskiyeler günümüzde yeşil alanların vazgeçilmez araçları haline gelmiştir. Doğal bitki örtülerinin gittikçe yok olduğu dünyada, kendi çabalarımızla diktiğimiz bitkiler için fıskiyeler elzem bir konumdadır. Bu nedenle bahçe tipine ve yapısına göre fıskiye seçimi önemlidir. Sektör geliştikçe çeşitler artmaya devam edecektir.

Paylaş.