Bahçe Mobilyalarında Dayanıklılık ve Sağlamlık

0

Bunun yanında yazlıkların genel itibariyle bahçeli ve müstakil olması da bahçe mobilyalarına olan ilgiyi arttırdı. Bununla beraber bu türe olan ilgi ve talep de mevsim ile birlikte doğru orantılı olarak artmaya ve bahsettiğimiz dekorasyon ürünü müşteriler tarafından daha çok ilgi görmeye başladı. Peki özellikle yaz aylarında yoğun olarak kullanılan ürününüze karar verirken hangi kriterleri göz önüne almalı, hangi bahçe mobilyasını alacağınıza nasıl karar vermelisiniz?

Ne var ki suya çok dayanıklı olmayan rattan ağacı mamülü daha çok kış aylarında kullanılan bahsedilen mobilyada kullanılmalıdır. Başka bir tür olan sedir ağacı ise kullanıma geçirilmeden önce yağlanmalıdır. Yağlandığı takdir de ürünümüze uzun yıllar kalıcılık ve sağlamlık katacaktır. Kullanılan ahşap malzemelerin yanı sıra ürünümüzü uzun yıllar muhafaza edebilmek için gerekli bazı püf noktaları sizlerle paylaşacam:

Bahçe mobilyalarının mümkün olduğunca direkt güneş ışığından korunması, üretildiği maddeye uygun şekilde temizlenmesi, yaz ya da bahar mevsimi dışında, kullanılmadığı zamanlarda ürüne uygun şekilde muhafaza edilerek, yoğun yağmur ve kar yağışı altında bırakılmaması, belli zamanlarda periyodik bakımlarının ihmal edilmemesi sayılabilir.

Yaz aylarının gelmesiyle beraber hayat bahçelere doğru kaymaya ve bahçeler gittikçe şenlenmeye başladı. Bununla beraber bahçe mobilyalarına olan ilgi ve talep de mevsim ile birlikte doğru orantılı olarak artmaya ve bahçe mobilyaları müşteriler tarafından daha çok ilgi görmeye başladı. Peki özellikle yaz aylarında yoğun olarak kullanılan bahçe mobilyalarınıza karar verirken hangi kriterleri göz önüne almalı, hangi bahçe mobilyasını alacağınıza nasıl karar vermelisiniz? İşte size bazı ipuçları:

Hangi Malzeme Tercih Edilmeli?

Bahçe mobilyaları söz konusu olduğunda genellikle iki tip malzemeden söz edebiliriz. Ahşap ve plastik şeklinde genel olarak kategorize edebileceğimiz bahçe mobilyalarında sağlamlık ve dayanıklılık en önemli kriter olduğundan, satın alma kararı verilirken bu faktörün göz önünde bulundurulmasında fayda vardır.
Ahşap bahçe mobilyalarında akla ilk gelen tik ağacıdır. Bahçe mobilyaları arasında en sağlam ve dayanıklı olan tür olan tik, uzun yıllar kullanılabilen, özellikle sudan etkilenmeyen bir ağaç türü olduğu için de sıklıkla tercih edilen tik ağacı, bahçe mobilyalarında da en çok kullanılan malzemelerin başında gelir. Dünyada üretimi sınırlı olan bu ağaçtan üretilen mobilyalar, bahçe mobilyaları arasında en prestijli olanlardır. Tüm bu özelliklerinden dolayı da fiyatları ortalamanın üzerindedir.

Iroko, Rattan ve Sedir

Afrika Iroko’su yaşayan bir ağaçtır ve dış mekanlarda kullanılan en ideal malzemelerden biridir. Kullanım sırasında yağlandığı takdirde sert iklim şartlarında bile uzun yıllar kullanılabilir.

Rattan da tik ağacı kadar dayanıklı olmasa da bahçe mobilyalarında kullanılan bir başka ağaç türüdür. Ancak soğuğa ve suya çok dayanıklı olmaması sebebiyle daha çok kış bahçelerinde kullanılması tavsiye edilir. El emeğinin yoğun olduğu rattan mobilyalar, bahçe mobilyaları dışında servis arabaları, dolaplar, sehpalar gibi bir çok farklı eşyada da kullanım alanı bulur.

Sedir de hava koşullarına dayanıklı güçlü bir ağaç olarak dış mekan mobilyalarında sıklıkla kullanılan bir başka ağaç türüdür. Ölü bir ağaç olduğu için kullanım esnasında kurumasını engellemek için yağlanması gerekir. Yağlanma işlemi ihmal edilmediği takdirde uzun yıllar kullanılabilir.

Bahçe mobilyalarında dayanıklılık ve sağlamlık söz konusu olduğunda, rattan görünümlü plastik mobilyalar özellikle son yıllarda son derece popüler olmuştur. Rattan ağacından üretilen mobilyalar dış mekanda kullanılmaya çok uygun olmadığı için, ünlü rattan örgüsü plastik malzemeye uyarlanmış ve rattan görünümlü plastik mobilyalar ortaya çıkmıştır. İçi alüminyum aksam, dışı rattan örgülü plastik olan bahçe mobilyalarında dayanıklılık ve sağlamlık ön plandadır ve bu bahçe mobilyaları, sert hava koşullarında bile uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Tüm bunların dışında, bahçe mobilyalarında plastik malzeme de kullanılır ve plastik hava koşullarına gösterdiği yüksek direnç ile tercih edilir. Hem renk alternatifinin çeşitliliği hem ekonomik olması hem de hafifliği nedeni ile sık sık tercih edilen plastik bahçe mobilyalarında dayanıklılık sağlanması için bu malzemeden yapılmış eşyaların ısıyla temas etmemesi ve çatlamaması gerekir.

Ayrıca ferforje de bahçe mobilyalarında dayanıklılık açısından tercih edilen bir malzemedir. Son derece romantik bir görünüme sahip olan ferforje bahçe mobilyaları da bakımları yapıldığı takdirde uzun yıllar sağlam şekilde kullanılabilir.

Bütün bu malzeme çeşitliliğinin yanında, hangi malzemeden üretilmiş olursa olsun, bahçe mobilyalarında sağlamlık için dikkat edilmesi gereken bazı ortak noktalar vardır. Bunların arasında;

  • Bahçe mobilyalarının mümkün olduğunca direkt güneş ışığından korunması,
  • Her bahçe mobilyasının üretildiği maddeye uygun şekilde temizlenmesi,
  • Yaz ya da bahar mevsimi dışında, kullanılmadığı zamanlarda bahçe mobilyalarının uygun şekilde muhafaza edilerek, yoğun yağmur ve kar yağışı altında bırakılmaması,
  • Bahçe mobilyalarının belli zamanlarda periyodik bakımlarının ihmal edilmemesi sayılabilir.
Paylaş.