Astım Hastaları İçin Halı Seçimi

0

Bir çok nedeni ve tetikleyicisi olan astım hastalığı, özellikle son yıllarda gözle görülür bir artış göstermekle beraber, tam olarak başlangıç nedeni belirlenebilmiş değildir.

Astım, solunum yollarındaki iltihap sebebiyle, olması gerekenden çok daha fazla hassas olması durumuna ve bu sebeple solunum yollarının gittikçe daralmasına neden olan rahatsızlığa verilen isimdir.

Son derece karmaşık ve çok bileşenli bir yapısı olan astım hastalığı için spesifik olarak tek bir neden göstermek ve hastalığı tek sebebe indirgemek mümkün olmamakla beraber, uzmanlar bu hastalığın nedenleri hakkında görüş birliğine de varmış değillerdir.

Astım ve Ev Ortamı

Astım hastalığı söz konusu olduğunda, gerek hastaların gerek ise hasta yakınlarının aklına ilk gelen elbette ev şartları ve bu şartların hastalık ve hasta üzerindeki etkileri olmaktadır. Bunların başında da ev tozu ve akarlar gelmekte, bu iki etkenin hastalığın tedavisini geciktirme ve ortaya çıkışını tetikleme üzerindeki etkisi bilinmektedir.

Astım hastası olduğu anlaşılan insanların yaşadığı alanlarda ve bu alanların dekorasyonlarında birtakım değişiklikler yapmak, hastalığın başlangıç aşamasında yapılanların başında gelir. Elbette hastaları korumak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için alınan bu tedbirler faydalı olsa da zaman zaman yanlış anlaşılmalar ve bilimsel temelleri ile geçerliliği olmayan bazı varsayımlar nedeniyle hatalı davranışlar ,tutumlar da sergilenebilmektedir. Bunların en başında da halının astım hastalığını tetiklediği ve astım hastalarının yaşadığı mekanlardaki halıları kaldırmak gerektiği düşüncesi gelmektedir. Oysa ki bilimsel hiçbir temeli olmayan bu davranış gerçeğe uygun değildir. Zira, halı kullanılmayan bir ortamda astım hastalığının daha düşük seviyede seyrettiği ya da azalma gösterdiğini ispatlayan herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Bilim Ne Diyor?

Ayrıca, Avrupa Halı Birliği, Yeni Zelanda Yün Birliği, Amerika’daki Halı Enstitüsü, Alman Çevre Dostu Halılar Birliği çeşitli platformlarla yaptırdıkları araştırmalarda, halı kullanımının sanılanın aksine, astım hastalığı üzerinde negatif bir etkisi olduğu ispatlamamıştır. Halı ve zemin karşılaştırmasının yapıldığı araştırmalarda, bu iddianın hiçbir bilimsel geçerliliğe dayanmadığı ortaya konmuştur. Yapılan tüm bu bilimsel çalışmalar sonucu elde edilen verilerin ortaya koyduğu sonuçlara bakarak, sert zemin kullanmanın, alerjen maddelerin, havada ortaya çıkan hava hareketi sebebiyle daha çabuk yayıldığını söylemek mümkün olabilmektedir. Ayrıca, halılara sürekli ve düzenli olarak vakumlama yapıldığı takdirde, alerjiye neden olabilen maddelerin çok ciddi oranda temizlenebildiği ortaya konmuştur. Tüm bunlarla beraber, yaşanılan ortamın sık sık ve bolca havalandırılmasının da yaşanılan mekanda oluşabilecek alerjen maddelerin çok büyük oranda azalmasına da yardım ettiği bu çalışmalarla anlaşılmıştır.

Antibakteriyel ve Antialerjik Halılar

Eğer astım hastası iseniz ya da evinizde bir astım hastası varsa tüm bu bilimsel verileri de desteklemek için halı seçiminizde antibakteriyel ürünler tercih etmeniz doğru olabilir. Bu yöntemde, halıda kullanılan özel bir madde sayesinde mikroorganizmaların çok uzun süre halıdan uzak kalması sağlanır

Antialerjik halılar da bir diğer alternatif olarak astım hastalarının hayatını kolaylaştırabilir. Bu ürünlerde, alerjiye neden olan her türlü maddeyi içinde hapsederek havaya karışmasını, dolayısıyla da astım hastaları tarafından solunmasını engeller. Evinizde kullanacağınız halıya karar verirken, antibakteriyel ve antialerjik bir halı seçebilir, böylelikle sizin ya da yakınlarınızın sahip olduğu astım hastalığının etkisini azaltma şansına sahip olabilirsiniz. Ancak evinize böyle bir halı satın alsanız bile elbette en önemli nokta, evinizde akar, mayt ve benzeri alerjenlerin yaşayacağı bir ortamın oluşmasına izin vermemektir.

Paylaş.