Ahşapları Korumak İçin Neler Yapılabilir

0

Ahşap mobilyalar, parkeler ve evlerimizde kullandığımız bir sürü ahşap eşya periyodik zamanlarda bakımı yapılırsa elbette daha uzun ömürlü olacaktır. Evimizde salonlarda, oturma odalarında ve daha birçok muhtelif yerde kullandığımız ahşaplar da eğer güzel bir şekilde muhafaza edilirse daha uzun yıllar boyunca özelliğini yitirmeden kullanılmaya devam eder. Peki, ahşapları korumak için neler yapılmalıdır?

Ahşap Bakımı Nasıl Olmalı?

Ahşabın kullanılacağı yer onun cinsine ve özelliklerine göre belirlenir. Mesela dış ortamla temas halinde bulunduğu için çürüme riski olan yerlerde daha dayanıklı olduğu için kayın ve meşe gibi ahşaplar tercih edilebilir. Ahşapların her zaman parlak ve doğal görünmesi için piyasada bulabileceğiniz koruyucuları, spreyleri ve boyaları tercih edebilirsiniz. Nem birçok probleme yol açmasının yanında ahşapların da ömrünü kısaltmaktadır. Kuru ortamlarda muhafaza edilen ahşaplar ne kadar uzun kullanılırsa kullanılsın bozulmaz ve çürümez. Son kullanma tarihine kadar özelliklerini korur. Ahşaplar boyanırken nefes alan ve su buharını tutmayan cinste boyalar tercih edilmelidir.Çünkü ahşapta biriken bu su buharları zamanla mantar ve küf oluşumuna sebep olur ve bu durum da ahşabın ömrünü kısaltır.

Ahşap Koruma Yöntemleri

  • İklim koşulları göz önünde bulundurularak ve ahşabın kullanılacağı yer dikkate alınarak ahşap cinsi belirlenmeli.
  • Ahşap mobilyalarınızı aldıktan sonra düzenli olarak bakım ve temizliğini yapmalısınız.
  • Gözle görünmeyen bazı küçük canlılar ahşapları kemirerek çürümesine neden olur. Bu canlılara karşı önlem alıp, ahşabı özellikle sudan ve nemden korumalısınız.
  • Cila, boya, sprey gibi materyaller ahşabın ömrünü artırır. Bu konuda kaliteli malzemeye yönelmelisiniz.
  • Suyla temasın çok olduğu bahçe gibi yerlerde ahşap kullanımından kaçınmalı alternatifler kullanmalısınız.
  • Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ahşap bakımı ve muhafazası için piyasaya birçok ürün sürülmektedir. Bu ürünler ahşabın cinsine ve kullanım yerine göre çeşitlilik gösterir. Mesela dış cephe ahşapları için ısıya dayanaklı, parkeler içinse aşınmaya karşı dirençli malzeme kullanılmaktadır. Siz de ahşap bakımı için özellikli cila veya boyaları tercih edin.
  • Ahşapların da bir kullanım ömrü vardır. Zamanı geldiğinde elbette eskiyecektir. Unutmayın ki dikkatli kullanım hem ömürlerini uzatacak hem de parlak ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

 

Paylaş.