Ahşap Mobilya Bakımı

0

Ahşap mobilyalar bakımı çok zor olan mobilya türleridir. Kaplamasız olan ahşap mobilyalar için en önemli sorun toz sorunudur.

Toz temizliği: Toz sorununu çözmek için haftada 3 kez ahşap mobilyanızı nemli bez ile silmeniz gerekir. Kuru ya da ıslak bez olmamalıdır. Islak bez mobilyanızı çürütür. Kuru bez de toz tanelerinin mobilyanızı çizmesine neden olur. Hafif nemli bir bez ile mobilyalarınızı silebilirsiniz.

Sabun kullanmayın: Su ve sabun temizliğin en önemli öğeleri olsa da su ve sabun ahşabınıza zarar verir. Bu yüzden suyu ve sabunu asla kullanmamalısınız. Ahşap cilası sudan zarar görebilir. Aynı zamanda ahşap mobilyalarınız üzerine sıcak çay, ıslak malzemeler koymayınız. Mobilyalar üzerine koyacağınız tüm bardak vb ürünleri altlık kullanarak koyunuz.

Bardak izi: Eğer mobilyalarınız üzerinde bardak izi oluşmuşsa onlardan kurtulmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinesini leke ya da iz olan yere doğru tuttuğunuzda lekelerin bir süre sonra ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Cila kalkması: Mobilyalarınızda zamanla cila kaybolur eskir ya da dökülür. Bu tür durumlarda mobilyanızı zımparalayıp vernik atabilir böylece yeniden cilalayabilirsiniz.

Taşınma: Ahşap mobilyaların en çok taşınma esnasında zarar gördüğünü biliyor muydunuz? O yüzden taşınma esnasında profesyonel destek almak son derece önemlidir. Hatta mümkünse paketlenmesi ve korunması konusunda bizzat çalışma yapmanız iyi olacaktır.

Güneş Işığı: ahşap mobilyalar güneşten dolayı bozulabilir. Rengi solabilir. Bu tür sorunlardan korunmak için ahşap mobilyalarınızı güneşten korumalısınız. Mobilyanın bir kısmı güneşi görüyor bir kısmı görmüyorsa mobilya üzerinde renk farkları oluşabilir.

Mobilya üzerine bir şey yapıştırmayınız. Sıcak havalarda ahşap mobilyalar üzerine konan ince plastik örtüler bir süre sonra mobilyanıza yapışabilir bu nedenle kumaş örtüler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Buhar: Özellikle mutfak mobilyalarında çok sık karşılaşılan bir sorunda buhar ve nemdir. Buhar mobilyanın bir numaralı düşmanıdır. Buhar olan yerde mobilya ömrü 10’da 1’e düşer.

Antika mobilyalar: Antika mobilyaları güneşten nemden ve tozdan koruyunuz. Düzenli aralıklarla siliniz. Eğer kurt düşmüş ise özel ilaçlarından alıp bir naylona sarıp 15 gün ilaçlı olarak bekletiniz.

Paylaş.